SIKÇA SORULAN SORULAR

Minyatür bahçelerimizle ilgili tüm sorularınızı burada yanıtlamaya çalışıyoruz. Aradığınız bilgi yok ise bize daima e-mail ya da telefonla ulaşabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Paspas’ın Bahçelerindeki tüm bitkiler canlıdır ve tüm minik mobilyalar ahşaptan tek tek elde üretilir. Paspasın Bahçeleri canlı minyatür bahçe tasarımlarıyla The New York Times başta olmak üzere sayısız ulusal ve uluslararası medyada yer almıştır.

Tasarımlarımız 2011, 2014 ve 2017 yıllarında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmiş olup minyatür bahçe tasarımlarımızın ve bu tasarımlarımızda Paspas’ın Bahçeleri için özel olarak tasarlanıp üretilmekte olan ahşap mobilya ve aksesuarlarımızın kopyalanması yasa dışıdır. www.paspasınbahceleri.com’da kullanılan özgün metin ve fotoğrafların kaynak gösterilmeden ve internet ortamında link verilmeden kullanılması yasaktır.

Bonsai bahçeleri / Bu bahçelerde minyatür ağaç görünümünde bitkiler kullanılmaktadır. Minik ağaçlar bakımı nispeten kolay türlerden seçilmektedir. Bu bahçelerin bir bölümü iç mekan bir bölümü ise dış mekan için uygun olup her bahçenin bakım bilgilerinde belirtilmektedir. Tüm bonsailer de olduğu gibi bu bahçeler için doğru sulama ve kuvvetli gün ışığı önemlidir.

Sukulent bahçeleri /Az miktarda sulama isteyen Sukulent türündeki bitkiler kullanılmaktadır. Aydınlık iç mekanlar için uygun olan ve bakımları bonsai bahçelerinden nispeten daha kolay olan bahçelerdir.

Tüm bahçelerimiz için oldukça detaylı bakım tavsiyelerimizi, bahçeniz ile birlikte gönderilen minik bakım kılavuzlarında bulabilirsiniz.

Kullanılan türler oldukça yavaş büyüdükleri için çok sık ve düzenli budama gerekmez.

Ahşap, yaşayan doğal bir malzemedir ve tüm bitkilerin canlı olduğu Paspas’ın minyatür bahçelerini daha da özel ve değerli kılar. Ahşap kapların nem dayanımlarını arttırmak için özel boya ve vernikler kullanılır. Ancak zamanla ahşap kaplarda kaçınılmaz olarak yıpranmalar meydana gelebileceği dikkate alınmalıdır.

S ve M boy bahçelerimizi Türkiye’nin her noktasına ulaştırmaktayız. L ve XL bahçelerimizin ise yalnızca Istanbul içinde gönderimi yapılmaktadır. Istanbul içinde bahçelerimiz  özel kuryeler ile gönderilmektedir. Istanbul dışına gönderimlerimiz ise özel korumalı kutular içinde itina ile paketlenerek kargo ile gönderilmektedir.

Web sitemizdeki bahçe fotoğrafları farklı bahçe tiplerini gösteren örnek fotoğraflardır. Bahçeniz fotoğrafta görülen kap içinde aynı tür bitkiler, aynı ebat ve renkteki mobilyalarla sizin için özel olarak hazırlanacaktır. Bitkiler örnek fotoğraftaki karakteristik özelliklere yakın olarak seçilir. Ancak her bitki kendi benzersiz özelliklerini taşıyacağı için ağaç formu ve boyutu farklılık gösterebilir.

Şehirlerarası gönderimlerimizi ve Tuzla, Küçükçekmece, Silivri vb merkez dışı bölgelerin dağıtımını Sürat Kargo ile yapıyoruz. Aynı gün müşterimize bahçenin fotoğrafını ve kargo takip numarasını da gönderiyoruz. Bahçenin sağlam bir şekilde ulaşmasını GARANTİ ediyoruz. Ancak süre konusu bizden bağımsız ilerlediği için (Kargo firması dağıtım yaptığı için) teslim günü konusunda %100 “garanti veremiyoruz.”  Öngörümüz kargo kaynaklı bir gecikme olmazsa bahçelerinizin 1-3 iş gününde sahibine ulaşacağı yönündedir.

Sipariş detaylarınız ve gönderen bilgisi kesinlikle gizlidir, alıcı ile veya 3.Şahıslarla paylaşılmaz.
Hazırlanan bahçenin fotoğrafı onayınız olmadan sosyal medyada veya web sayfamızda yayınlanmaz.

Hediye kutusunun içinde asla fatura yer almayacaktır. Faturanız, sipariş formunda belirttiğiniz fatura adresinize ayrıca gönderilecektir.

Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü vb özel günlerde haftasonları da teslim yapıyoruz. Diğer zamanlarda hafta içi teslimimiz mevcuttur.

Bahçeniz hazırlanıp kuryeye veya kargo firmasına teslim edildiğinde size mail ile bilgi vereceğiz.
Bahçenizin fotoğrafı ve teslim bilgisi de aynı gün içinde size iletilecek.